Muskelfiber: mlečna kislina v mišicah

mlečna kislina v mišicah

Mlečna kislina je kemijska spojina, ki jo vaše telo proizvaja, ko celice razgrajujejo ogljikove hidrate za energijo. Pogosto jo imenujemo tudi muskelfiber. Največ mlečne kisline proizvedejo mišične in rdeče krvne celice, vendar jo lahko proizvede katerokoli tkivo v telesu.

Večina ljudi povezuje mlečno kislino z mišicami med intenzivno vadbo. Res je, da mišice proizvajajo veliko mlečne kisline med vadbo, vendar to ni edina dejavnost, ki povzroča njeno nastajanje. Vsaka dejavnost, ki povzroči, da telo potrebuje več kisika kot običajno, lahko povzroči nastanek mlečne kisline.

Kaj počne mlečna kislina?

Vaše telo običajno oskrbuje mišice s kisikom (aerobno). Če začnete izvajati intenzivno telesno dejavnost hitreje, kot lahko telo dovaja kisik mišicam in drugim tkivom, celice začnejo razgrajevati glukozo za energijo (anaerobno). Pri tem procesu nastane mlečna kislina.

Mlečna kislina ima v telesu tri glavne funkcije:

  • Energija: Telo proizvaja mlečno kislino za oskrbo celic z energijo, ko delujejo bolj intenzivno kot običajno.
  • Ustvarjanje glukoze (glukoneogeneza): Jetra in ledvice odstranijo mlečno kislino iz krvi, jo razgradijo in pretvorijo v novo glukozo, ki jo telo lahko uporabi za prihodnjo energijo.
  • Molekularno signaliziranje: Mlečna kislina v krvi deluje kot signalna molekula. Podobno kot gradbeni delavci postavljajo oznake pred začetkom dela, mlečna kislina privablja imunske celice, ki pomagajo pri celjenju ran in boju proti okužbam.

Ali mlečna kislina povzroča pekoč občutek v mišicah?

Pogosto zmotno mislimo, da mlečna kislina povzroča bolečine ali pekoč občutek v mišicah po vadbi. Strokovnjaki so včasih menili, da kopičenje mlečne kisline povzroča bolečino po intenzivni vadbi, vendar so raziskave pokazale, da se mlečna kislina iz mišic odstrani tako hitro, da ne povzroča poškodb celic ali bolečine.

muskelfiber med tekom

Bolečine v mišicah po vadbi so običajno posledica mikro poškodb (majhnih razpok v mišičnih vlaknih). To je lahko dobro, saj obnavljanje teh mikro poškodb pomaga mišicam rasti in postajati močnejše. Če pa občutite hude bolečine, je možno, da gre za poškodbo, kot je nateg mišice (mišični sev).

Kako skrbimo za mišice?

Mlečna kislina ne povzroča bolečin ali poškodb mišic.

Pomembno je, da se pred intenzivno telesno dejavnostjo vedno raztegnete in ogrejete. Večja splošna gibljivost pomaga preprečevati poškodbe mišic. Bolj ko postopoma raztezate mišice, večjo prožnost in elastičnost bodo imele pri gibanju.

Vsaka dejavnost, kot je vadba, delo na vrtu ali nošenje težkih škatel med selitvijo, lahko povzroči kratkotrajno povečanje mlečne kisline v telesu. To začasno povečanje ni nevarno in običajno ne povzroča simptomov. Vaša jetra in ledvice poskrbijo za odstranjevanje mlečne kisline iz krvi ter jo pretvorijo v glukozo (krvni sladkor).